Programme ’15

Junior Category

  1. Obligatory piece: J. C. Diot / G. Meunier – Valse a mis le temps for Flute and Piano
  2. A piece of the applicant’s own choice
The total performance time must not exceed 8 minutes. Obligatory piece must be performed from memory.


Category

  1. Obligatory piece: G. P. Berlioz – Aria et Dance for Flute and Piano
  2. A piece of the applicant’s own choice
The total performance time must not exceed 12 minutes. Obligatory piece must be performed from memory.

Category

  1. Obligatory piece: P. Osghian – Suite Concertante for Flute and Piano
    • II – Arietta
    • III – Finale
  2. One of the following sonatas of the applicant’s choice:
    • W. A. Mozart – Sonata in G Major KV11 for Flute and Piano (without repetas)
    • W. A. Mozart – Sonata in F Major KV13 for Flute and Piano (without repetas)
    • W. A. Mozart – Sonata in C Major KV14 for Flute and Piano (without repetas)
  3. A piece of the applicant’s own choice
The total performance time must not exceed 25 minutes. Obligatory piece must be performed from memory.

Category

First Eliminatory Round

  1. Obligatory piece: C. Debussy – Syrinx for Flute Solo
  2. One of the following fantasias of the applicant’s choice: G. Ph. Telemann – 12 Fantasias for Flute Solo
  3. One of the following concertos of the applicant’s choice:
    • J. Ibert – Concerto for Flute and Orchestra, 1st movement
    • C. Reinecke – Concerto in D Major op. 283 for Flute and Orchestra, 1 st movement
    • A. Jolivet – Concerto for Flute and String Orchestra, 1st and 2nd movement
Second Eliminatory Round

  1. One of the following pieces of the applicant’s choice:
    • H. Dutilleux – Sonatine for Flute and Piano
    • P. Sancan – Sonatine for Flute and Piano
    • F. Martin – Ballade for Flute and Piano
    • A. Casella – Sicilienne et Burlesque for Flute and Piano
    • A. Jolivet – Chant de Linos for Flute and Piano
    • T. Böhm – Grande Polonaise op. 16 for Flute and Piano
    • P. Taffanel – Fantaisie (sur l’Opera de C. M. von Weber „Der Freischütz”) for Flute and Piano
    • P. Taffanel – Grande Fantaisie (sur l’Opera de A. Thomas „Mignon”) for Flute and Piano
    • F. Borne – Fantaisie brillante sur Carmen ( sur l’Opera de G. Bizet) for Flute and Piano
  2. One of the following pieces of the applicant’s choice:
    • C. Halffter – Debla for Flute Solo
    • L. Berio – Sequenza for Flute Solo
    • E. Carter – Scrivo in vento for Flute Solo
    • H. Holliger – (é)cri(t) for Flute Solo
    • T. Takemitsu – Voice for Flute Solo
    • K. Stockhausen – In Freundschaft for Flute Solo
Third Final Round

  1. One of the following quartets of the applicant’s choice:
    • W. A. Mozart – Quartet in D Major KV 285 for flute, violin, viola and cello (Bärenreiter Edition)
    • W. A. Mozart – Quartet in C Major KV 171 (285b) for flute, violin, viola and cello (Bärenreiter Edition)
    • W. A. Mozart – Quartet in A Major KV 298 for flute, violin, viola and cello (Bärenreiter Edition)
Programme could be played from the score, except compositions under Nr. 1, 2 and 3 in the first round and Nr. 1 in the second round.
 Official chamber ensemble for the 8th Anton Eberst Competition:

Comments are closed